17.03.2022

Misafir ihtisas kursiyerlerine yönelik “Türkçe Kursu”

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğünde misafir kursiyer olarak eğitim alan Kazak uyruklu 15 kursiyer, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) tarafından düzenlenen Türkçe dersleri alarak dilimizi öğrenme şansı yakaladılar.

12/10/2021-07/12/2021 tarihleri arasında 136 saatlik Yabancılar İçin Türkçe Seviyesi A1 ve 08/12/2021-17/03/2022 tarihleri arasında 160 saatlik Yabancılar İçin Türkçe Seviyesi A2 eğitiminde, ilk olarak alfabe öğretilerek, hece çalışması yaptırıldı. Bu etabın ardından hece birleştirmesine geçildi ve yabancı öğrencilerin bu sayede kelimeleri ortaya çıkarmaları sağlandı. Dil bilgisi eğitimi günlük konuşma, tanışma, hitabet ve selamlaşma diyaloglarının öğretilmesi ile pratik anlamda takviye edildi. Ayrıca; Türkçe kelimelerin doğru telaffuzu da yine eğitim kapsamında misafir öğrencilere öğretildi.

Verilen KO-MEK eğitimi, öncelikli olarak Kocaeli’de eğitim gören öğrencilerimizin ihtisastaki derslerini anlama-yorumlama, kentle bütünleşme ve günlük yaşantılarınıda kendilerine yardımcı olacak seviyeye getirildi.

Öte yandan, KO-MEK’in verdiği A2 Türkçe eğitimini başarılı ile tamamlayan 15 Kazak uyruklu öğrenci düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. İhtisas Merkezinde yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe dersleri verdiği için eğitmen Ferhat EREN’e teşekkür eden Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Şenol TİRYAKİ, “Yabancı uyruklu öğrencilerimizin birçoğu buraya geldiğinde Türkçe bilmiyorlardı. Büyükşehir Belediyemiz KO-MEK ile her türlü imkânını seferber ederek öğrencilerimize Türkçe dersleri verdi. Öğrencilerimiz son derece iyi bir şekilde dilimizi öğrendiler, kendilerini Türkçe ifade etme becerisini kazandılar” dedi.

Şenol TİRYAKİ, ayrıca verilen Türkçe eğitimin yabancı uyruklu öğrenciler ve Türkiye arasında önemli bir rol oynayacağına dikkat çekerek, “Yabancı öğrencilerimiz Türkçe öğrenmek suretiyle kendi ülkelerine döndüklerinde, ülkemizle bir gönül köprüsü görevi yapacaklar. Bu önemli imkân için Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve KO-MEK yetkililerine teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

Tören Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Şenol TİRYAKİ’nin eğitmen Ferhat EREN’e hediye takdimi ve kursiyerlere sertifikaları verilmesi ile sona erdi.

 

Kocaeli Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü